SIIRTYY: The Boomtown Rats

La 9.10.2021 klo 19:00

Liput Alk. 59€ sis. käsittelykulun
Lisätietoa Erikseen veloitetaan toimitus- ja maksutapakohtaiset kulut valintasi mukaan.
Alkaa 19:00
Ovet 18:00
Katsomotyyppi Istumapaikat
Istumapaikat

Lataa Aalto-salin istumapaikkakartta tästä linkistä.

Järjestäjä Loudn'n Live Productions Oy
Osta liput (Lippu.fi) Osta liput (Tiketti) Tilaa tarjoilu

THE BOOMTOWN RATS -YHTYEEN KONSERTTI SIIRTYY VUODELLE 2023

Koronavirustilanteen aiheuttamat rajoitukset eivät ole lieventyneet Euroopassa odotetulla aikataululla, ja The Boomtown Rats -yhtye on päättänyt siirtää konserttejaan eteenpäin.

Suomen kohdalla tämä tarkoittaa, että konsertin uusi päivämäärä on 10.3.2023. Konserttipaikkana säilyy Kulttuuritalo.

Jo-ostetut-liput käyvät sellaisenaan myös vuonna 2023 järjestettävään konserttiin.
Liput voi halutessaan myös palauttaa alla olevien ohjeiden mukaisesti.
Lippujen palautus on mahdollista 30.11.2021 saakka.

Tiketistä ostettujen lippujen palautus onnistuu tämän linkin kautta: https://www.tiketti.fi/palautalippuja

Lippupisteen palautukset:
Lippupisteeltä ostettujen lippujen palautus onnistuu lähettämällä sähköpostia osoitteeseen: palautukset@loudnlive.fi
Liitä viestiin seuraavat tiedot:
– Lipun numero (viivakoodin numerosarja)
– Tilaisuuden nimi (sisältäen tilaisuuden päivämäärän)
– Katsomo/Rivi/Paikka
– Palautettavan lipun summa (Huom. Toimituskuluja ja palvelupalkkiota ei palauteta.)
– Tilinumero, johon haluat palautuksen maksettavan

Sir Bob Geldofin The Boomtown Rats Suomeen!

Legendaarisen muusikon ja hyväntekijän Bob Geldofin johtama The Boomtown Rats -yhtye nähdään livenä Suomessa. Helsingin Kulttuuritalon keikka koittaa 9.10.2021.

The Boomtown Rats syntyi punkin ja uuden aallon hedelmälliseen aikaan 1975, ja yhtye siirtyi alle vuosi perustamisensa jälkeen irlantilaisen Dún Laoghairen suhteellisen tuntemattomasta kaupungista sykkivään Lontooseen, jossa yhtye julkaisi myös Lookin’ After No. 1 -debyyttisinglensä vuonna 1977.

The Boomtown Ratsin kolmas The Fine Art of Surfacing osoittautui todelliseksi läpimurtojulkaisuksi edelleen radioissa soivan I Don´t Like Mondays -jättihitin myötä. Yhtye julkaisi 70- ja 80-luvuilla yhteensä kuusi albumia, joista viimeisin In The Long Grass näki päivänvalon vuonna 1984. Samoihin aikoihin Bob Geldof keskittyi yhä enemmän erilaisiin projekteihinsa, kuten Band Aid -hankkeeseen, joka keräsi historiallisen 1,5 miljardia katsojaa ja käytännössä kaikki sen ajan megatähdet kokoon kehitysmaiden hyväksi samana vuonna. Band Aid sai aikaan myös jättihitiksi nousseen Do They Know It’s Christmas -singlen.

Sekä kiertämiseen että myös toisiinsa leipiintyneinä The Boomtown Rats laittoi pillit pussiin vuonna 1986. Kukin puuhasi omiaan, ja Bob Geldof kunnostautui myös esimerkiksi Live 8 -konserttisarjan järjestäjänä auttaen jälleen kehitysmaita mittavalla konserttihankkeella vuoden 2005 G8-huippukokouksen aikaan.

Kesti liki 30 vuotta, mutta jälleen vuonna 2013 bändi löysi saman palon, raivon ja halun muuttaa maailmaa huomatessaan miten vinksallaan moni asia oli, ja kuinka ääliöt vallankahvassa väänsivät maailmaa mutkalle. Yksi toisensa jälkeen alkoi soitella muiden kuulumisia, jonka lopputuloksena kollektivinen päätös tiivistyi yhteen ajatukseen: ”yeah, fuck it, why not”.

Alkuperäisjäsenet Johnnie Fingers ja Gerry Cott eivät ole olleet mukana uudessa The Boomtown Rats -kokoonpanossa, jossa vaikuttavat nyt Sir Bob Geldof, Garry Roberts, Pete Brisquette sekä Simo Crowe. Muutaman vuoden keikkailun vahvistamana The Boomtown Rats julkaisee uuden Citizens Of Boomtown -studioalbuminsa 13. maaliskuuta 36 vuoden albumitauon jälkeen toivottaen kaikki Boomtownin asukkaiksi. Ja edelleen vanha kapina elää.

”Tämä ei ollut vain bändi, se oli jengi, se oli vallankumous”, U2:n Bono kiteyttää ystäviensä tekemiset.

The Boomtown Rats on:
Sir Bob Geldof
Garry Roberts
Pete Brisquette
Simon Crowe

The Boomtown Rats
9.10.2021 Kulttuuritalo, Helsinki
Liput 59€/69€

  • Liput -

    Suosittelemme ostamaan liput ennakoon. Liput Kulttuuritalon konsertteihin ja tapahtumiin myy Ticketmaster Suomi.

    Kulttuuritalon lippukassa on avoinna konserttien ja tapahtumien yhteydessä 1 tunti ennen esitystä (jos tilaisuus ei ole loppuunmyyty). Ovimyynnissä peritään voimassaoleva toimitusmaksu. Liput tarkastetaan sisäänkäynnin yhteydessä.

  • Eteispalvelu +

    Turvallisuussyistä konsertteihin ei saa mennä päällysvaatteissa, eikä saliin saa viedä isoja laukkuja.

    Eteispalvelumaksun 3 € voi maksaa käteisellä, yleisimmillä maksukorteilla, tai ennakkoon Ticketmaster-nettikaupassa: Kulttuuritalon narikkamaksu. Ennakkomaksulippu esitetään naulakossa.

  • Esteettömyys +

    Kulttuuritalo toivottaa lämpimästi kaikki asiakkaat tervetulleiksi nauttimaan konserteista ja tapahtumista. Tiloja ja palveluja on kehitetty niin, että palvelut ovat myös liikunta- ja toimintaesteisten saavutettavissa. Pyydämme ystävällisesti, että esim. pyörätuolilla, rollaattorilla tai opaskoiran kanssa liikkuvat asiakkaat saapuvat paikalle hyvissä ajoin ennen konserttia tai tapahtumaa. Näin henkilökuntamme ehtii tarvittaessa auttamaan paikan löytämisessä ja siirtymisissä.

    Aalto-sali
    Aalto-salin sisäänkäynnin yhteydessä oikealla puolella on automaattiovi liikuntaesteisiä varten. Ovi avautuu painikkeesta.
    Esteetön WC sijaitsee Aalto-aulassa lippukassan ja naulakon välittömässä läheisyydessä.
    Hissi Aalto-saliin sijaitsee lippukassan vieressä. Henkilökuntamme saattaa asiakkaat saliin ja auttaa paikan löytämisessä.

    Muut tilat
    Kokoustiloihin pääsee etupihalta luiskaa pitkin. Ovi aulaan avautuu kokoussisäänkäynnin oikeasta ovesta automaattioven kautta. Painike löytyy kokoussisäänkäynnin oikealta puolelta.
    Kokousaulassa on kaksi esteetöntä WC-tilaa.
    Kokousaulasta pääsee hissillä toisen kerroksen kokoustiloihin.
    Kaikkiin kokoustiloihin toisessa kerroksessa pääsee esteettömästi. Alvar-auditorion etuosassa on paikkoja pyörätuoleja varten.
    Ravintola Kitcheniin ensimmäisessä kerroksessa pääsee esteettömästi kokoussisäänkäynnin kautta.

    Pyörätuolipaikat Aalto-salissa
    Aalto-salissa on kolme pyörätuoleille varattua paikkaa. Paikat sijaitset inva-hissin lähellä permannolla.
    Avustajalippuja saa moniin konsertteihin ilmaiseksi (käsittely- tai toimitusmaksu veloitetaan). Tapahtumien järjestäjät vastaavat kunkin konsertin avustajalippukäytännöstä itse ja asia kannattaa varmistaa lipunoston yhteydessä.

    Pysäköinti
    Kulttuuritalon vieressä olevalla parkkipaikalla on yksi liikuntaesteisille varattu pysäköintipaikka. Paikka on merkitty invaliditunnuksin. Talon edessä on muusta liikenteestä erotettu pysähtymiskaista, jossa esim. invataksit voivat pysähtyä.

    Opaskoirakäytäntö
    Opas- ja avustajakoirat ovat tervetulleita konsertteihin ja tapahtumiin. Tarvittaessa koiran voi jättää aulaan niille varatulle rauhalliselle paikalle. Opas- ja avustajakoiran kanssa liikkuvia pyydetään saapumaan tapahtumiin hyvissä ajoin ruuhkan välttämiseksi. Henkilökuntamme auttaa ja opastaa tarvittaessa koirien kanssa liikkuvia asiakkaita.

  • Kuvaaminen ja taltiointi +

    Esitysten kuvaaminen ja taltiointi on kielletty. Haastattelukuvauksista ja muista kuvauksista on sovittava etukäteen henkilökunnan kanssa.

  • Matkapuhelimet +

    Tarkista, että matkapuhelin on suljettu konsertin tai tapahtuman aikana.