Mother Mother (CA)

La 6.4.2024 klo

Liput Alk. 29,50 €
Ovet 18:30
Katsomotyyppi Istuma- ja seisomapaikat
Järjestäjä Live Nation Finland
Ikäraja S
Osta liput (Lippu.fi) Tilaa tarjoilu

Viimeisimmän Suomen-keikkansa nopeasti loppuunmyynyt, vancouverilainen vaihtoehtorockbändi Mother Mother on julkaissut tähänastisen uransa laajimman kiertueen Euroopassa ja Iso-Britanniassa. Yhteensä 17 maata käsittävä kiertue alkaa 17. helmikuuta Iso-Britannian Sheffieldistä ja päättyy Helsingin Kulttuuritalolla lauantaina 6. huhtikuuta 2024.

Yhtyeeseen kuuluvat Ryan Guldemond (laulu, kitara), Molly Guldemond (laulu, koskettimet), Jasmin Parkin (laulu, koskettimet), Ali Siadat (rummut) ja Mike Young (basso). Mother Mother tunnetaan syvästä yhteydestään faneihinsa ja siitä, että he tuovat stadionin kokoista energiaa live-esityksiinsä, oli kyseessä sitten mikä tahansa esiintymislava.

Kappaleiden teemat, kuten vieraantuminen sekä valtava kaipuu itsensä ja yhteiskunnallisen hyväksynnän suhteen on tehnyt bändin musiikista kodin niille sieluille, jotka tuntevat, etteivät sovi minnekään muualle. Mother Motherin menestys nousi äskettäin uuteen stratosfääriin kriitikoiden ylistämän studioalbumin INSIDE myötä. Niitä seuranneet ”Hayloft” ja ”Hayloft II” yhdisti fanit ympäri maailmaa ja ovat nyt myyneet kultaa Yhdysvalloissa, ja lähestyy platinaa heidän kotimaassaan Kanadassa.

Mother Mother (CA)
La 6.4.2024 Kulttuuritalo, Helsinki
Ovet klo 18.30, ikäraja S
Liput alk. 29,50 € Lippu.fi

  • Liput -

    Suosittelemme ostamaan liput ennakoon. Liput Kulttuuritalon konsertteihin ja tapahtumiin myy Lippu.fi.

    Kulttuuritalon lippukassa on avoinna konserttien ja tapahtumien yhteydessä 1,5 tunti ennen esitystä (jos tilaisuus ei ole loppuunmyyty). Ovimyynnissä peritään voimassaoleva toimitusmaksu. Liput tarkastetaan sisäänkäynnin yhteydessä.

  • Eteispalvelu +

    Turvallisuussyistä konsertteihin ei saa mennä päällysvaatteissa, eikä saliin saa viedä isoja laukkuja.

    Eteispalvelumaksun 3 € voi maksaa yleisimmillä maksukorteilla, tai ennakkoon Lippu.fi-nettikaupassa. Ennakkomaksulippu esitetään naulakossa.

  • Esteettömyys +

    Kulttuuritalo toivottaa lämpimästi kaikki asiakkaat tervetulleiksi nauttimaan konserteista ja tapahtumista. Tiloja ja palveluja on kehitetty niin, että palvelut ovat myös liikunta- ja toimintaesteisten saavutettavissa. Pyydämme ystävällisesti, että esim. pyörätuolilla, rollaattorilla tai opaskoiran kanssa liikkuvat asiakkaat saapuvat paikalle hyvissä ajoin ennen konserttia tai tapahtumaa. Näin henkilökuntamme ehtii tarvittaessa auttamaan paikan löytämisessä ja siirtymisissä.

    Aalto-sali
    Aalto-salin sisäänkäynnin yhteydessä oikealla puolella on automaattiovi liikuntaesteisiä varten. Ovi avautuu painikkeesta.
    Esteetön WC sijaitsee Aalto-aulassa lippukassan ja naulakon välittömässä läheisyydessä.
    Hissi Aalto-saliin sijaitsee lippukassan vieressä. Henkilökuntamme saattaa asiakkaat saliin ja auttaa paikan löytämisessä.

    Muut tilat
    Kokoustiloihin pääsee etupihalta luiskaa pitkin. Ovi aulaan avautuu kokoussisäänkäynnin oikeasta ovesta automaattioven kautta. Painike löytyy kokoussisäänkäynnin oikealta puolelta.
    Kokousaulassa on kaksi esteetöntä WC-tilaa.
    Kokousaulasta pääsee hissillä toisen kerroksen kokoustiloihin.
    Kaikkiin kokoustiloihin toisessa kerroksessa pääsee esteettömästi. Alvar-auditorion etuosassa on paikkoja pyörätuoleja varten.
    Ravintola Kitcheniin ensimmäisessä kerroksessa pääsee esteettömästi kokoussisäänkäynnin kautta.

    Pyörätuolipaikat Aalto-salissa
    Aalto-salissa on kolme pyörätuoleille varattua paikkaa. Paikat sijaitset inva-hissin lähellä permannolla.
    Avustajalippuja saa moniin konsertteihin ilmaiseksi (käsittely- tai toimitusmaksu veloitetaan). Tapahtumien järjestäjät vastaavat kunkin konsertin avustajalippukäytännöstä itse ja asia kannattaa varmistaa lipunoston yhteydessä.

    Pysäköinti
    Kulttuuritalon vieressä olevalla parkkipaikalla on yksi liikuntaesteisille varattu pysäköintipaikka. Paikka on merkitty invaliditunnuksin. Talon edessä on muusta liikenteestä erotettu pysähtymiskaista, jossa esim. invataksit voivat pysähtyä.

    Opaskoirakäytäntö
    Opas- ja avustajakoirat ovat tervetulleita konsertteihin ja tapahtumiin. Tarvittaessa koiran voi jättää aulaan niille varatulle rauhalliselle paikalle. Opas- ja avustajakoiran kanssa liikkuvia pyydetään saapumaan tapahtumiin hyvissä ajoin ruuhkan välttämiseksi. Henkilökuntamme auttaa ja opastaa tarvittaessa koirien kanssa liikkuvia asiakkaita.

  • Kuvaaminen ja taltiointi +

    Esitysten kuvaaminen ja taltiointi on kielletty. Haastattelukuvauksista ja muista kuvauksista on sovittava etukäteen henkilökunnan kanssa.

  • Matkapuhelimet +

    Tarkista, että matkapuhelin on suljettu konsertin tai tapahtuman aikana.