Ruotsin kirkkaimpiin kuuluva tähti saapuu Helsinkiiin 30. kesäkuuta
Viimeisimmän Helsingin-konserttinsa kaksi vuotta sitten hetkessä loppuunmyynyt Lisa Ekdahl tuo Vem vet -juhlakiertueensa Suomeen sunnuntaina 30. kesäkuuta. Helsingin Kulttuuritalolla kuultava konsertti on osa koko vuoden kestävää Lisa Ekdahlin 25-vuotisjuhlakiertuetta – tuleehan tänä vuonna kuluneeksi tasan neljännesvuosisata Ekdahlin nimeä kantaneesta debyyttialbumista.
Menestyksekkäästi aina 22-vuotiaasta levyttänyt Lisa julkaisi viime vuonna More of the Good -albuminsa, joka on kuunneltavissa esimerkiksi täällä, ja herttainen marraskuussa julkaistu Like Mermaids -video on fiilisteltävissä nyt Youtubessa. Pääosin ruotsiksi mutta myös siis englanniksi vuosien mittaan levyttänyt Ekdahl myi jo esikoisalbumillaan nelinkertaista platinaa (yli 800 000 albumia), ja hän on voittanut lukuisia Grammis-palkintoja, näistä viimeisimmän viime vuonna Vuoden singer-songriterina När alla vägar leder hem -albumistaan.
Hän on esiintynyt Skandinavian ja Euroopan lisäksi ympäri maailman, aina kaukoidässä saakka, ja hänen ainutlaatuinen lapsenomainen äänensä on hurmannut myös televisiossa esimerkiksi Ruotsin Vain elämää (Så Mycket Bättre -ohjelmassa. Ekdahlin 25-vuotisjuhlakiertue on oikeutetusti nimetty lauluntekijän ensimmäisen ja koko uran avanneen Vem vet -jättihitin mukaan. Biisiä on kuunneltu tähän mennessä yksin Spotifyssä yli 11 ja puoli miljoonaa kertaa.
Lisa Ekdahlin Vem vet -25-vuotisjuhlakiertue 30.6.2019 Kulttuuritalo, Helsinki klo 19.
Liput:
– Peruslippu 59€
– VIP-lippu 139€
VEM VET VIP-passi
– Sisäänpääsy Kulttuuritalolle jo klo 17.00
– Buffet –illallinen Kulttuuritalon ravintolassa ennen konserttia
– Liput permannon parhaille paikoille
– Konserttilahja