Anna laulu lahjaksi – Radio Suomen joulukonsertti
Vuoden sydämellisin konsertti: Anna laulu lahjaksi muuttaa koskettavimmat ja kiinnostavimmat tarinat uusiksi joululauluiksi.
Kulttuuritalolla todistetaan uudenlaista joululauluperinnettä, konsertissa nähdään myös Pepe Willberg.
Radio Suomi keräsi kuuntelijoiltaan tarinoita viime jouluna ja nyt tarinat ovat saaneet uuden muodon Suomen huippumuusikoiden käsittelyssä. Anna laulu lahjaksi -levy julkaistiin hiljattain (Sony Music Finland). Mikko Kuustonen, Janna, Redrama, Arja Koriseva, Leo, Aleksanteri Hakaniemi, Nomi, Jonsu, Samae Koskinen, Pihlaja ja Ollie esittävät tuoreet joululaulunsa konsertissa Helsingin Kulttuuritalolla 15.12. Aiemmasta tiedosta poiketen, Anna laulu lahjaksi -levyllä ”Kotiin aattoillaksi” -laulun esittävää Hectoria ei nähdä konsertissa miehen toipuessa vielä syksyisestä sairaskohtauksesta. Hectorin sijaan konsertissa nähdään Pepe Willberg. Liput konserttiin ovat myynnissä Ticketmasterissa.
Konsertin Kapellimestarina toimii Lasse Piirainen ja juontajana Olga Ketonen.
Laulujen tekoprosessia ja artistien valmistautumista konserttiin on voinut seurata Yle Radio Suomen torstai-illoissa Olga Ketosen juontamassa Radio Suomen ilta -ohjelmassa syksyn ajan.
Teininä toisiinsa ihastuneet löytävät toisensa vuosikymmenien jälkeen ja menevät naimisiin. Siitä kertoo Arja Korisevan Kaksi liekkiä -kappale. Redraman biisi kiteytyy ajatukseen ”kunhan sä oot siinä, mä en tarvii mitään muuta.” Sen tarinaa kirjoittavat toisilleen korvaamattomat sisarukset Anu ja Riitta. Suomi on täynnä tarinoita. Miksemme tekisi niistä ajatuksia ja muistoja konkreettisempia? Muistoja, jotka säilyvät ja kestävät kulutusta.
Konsertti kuullaan suorana Yle Radio Suomessa 15.12. klo 19.00 ja nähdään jouluna Yle TV1:ssä ja Yle Areenassa. Konsertin Kapellimestarina toimii Lasse Piirainen ja juontajana Olga Ketonen. Laulujen tekoprosessia ja artistien valmistautumista konserttiin seurataan Yle Radio Suomen torstai-illoissa 6.9. alkaen Olga Ketosen juontamassa Radio Suomen ilta -ohjelmassa syksyn ajan.
Anna laulu lahjaksi – Radio Suomen joulukonsertti
Mikko Kuustonen, Janna, Redrama, Arja Koriseva, Pepe Willberg, Leo, Aleksanteri Hakaniemi, Nomi, Jonsu, Samae Koskinen, Pihlaja ja Ollie
Kulttuuritalo, Helsinki
15.12. klo 19:00
Ovet klo 17:30
Konsertissa on väliaika.
Katsojia pyydetään saapumaan paikoilleen 18:30 mennessä, sillä konsertti taltioidaan.
Liput:
Palvelumaksuineen alkaen 45 euroa Ticketmasterista.
Lipunmyynti konserttiin alkaa maanantaina 10. syyskuuta klo 9.
Kuuntele Anna laulu lahjaksi -kappaleet täältä / Spotify
1. Hector: Kotiin aattoillaksi
2. Mikko Kuustonen: Huoneen täydeltä Pyhää
3. Janna: Kylmältä suojassa
4. Redrama: Oothan siinä
5. LEO: Pieni laulu
6. Nomi: Olkienkeli
7. Aleksanteri Hakaniemi: Valoon
8. Pihlaja: Joululahjaksi
9. Jonsu: Horisontin taa
10. Samae Koskinen: Hyvää joulua
11. Ollie: Lumihiutaleet
12. Arja Koriseva: Kaksi liekkiä